fbpx

קורס החייאה

קורס החייאה

פעולות החייאה מוגדרות כפעולות הננקטות במצב חירום רפואי, בו אחת ממערכות החיים החיוניות מפסיקה לתפקד ובעקבותיה, אספקת החמצן לגוף מופסקת.

מטרתן של פעולות אלה היא לסלק את הגורם המפריע, או לכל הפחות לסייע לגוף הנפגע לשמר אספקת חמצן ברמה המינימלית ההכרחית הדרושה, כדי למנוע או להפחית ככל הניתן נזק נרחב ובלתי הפיך למערכות הגוף ואיברים קריטיים, עד שניתן יהיה לפנותו לבית חולים לקבלת טיפול מלא ומקיף.

פעולת ההחייאה הבסיסית והנפוצה ביותר היא החייאת לב-ריאה ושימוש בדפיברילטור במקרה של דום לב – מצב בו הלב חדל להתכווץ ואינו מסוגל להזרים דם. דום לב יכול לקרות בכל גיל, ללא קשר למצב הבריאותי ובישראל על פי הסטטיסטיקה המפורסמת של גופי ההצלה מתרחשים כ- 10,000 אירועי דום לב מדי שנה, אשר רובם קורים בסביבה הביתית.

החשיבות העצומה של התחלת פעולות החייאה באופן מידי

דמיינו אדם אשר נמצא מספר רגעים לפני דום לב. ליבו פועם ומזרים את הדם העשיר בחמצן לכל האיברים בגוף במטרה לספק לכל תא ותא את הדרוש לו על מנת לתפקד. כל המערכות עובדות ומאפשרות אחת לשנייה לתפקד – הכל עובד בהורמוניה מושלמת ואז פתאום מופיעה עצירת פעילות לבבית אשר מתרחשת באופן פתאומי ולעתים קרובות ללא שום סימן מקדים. כאשר הלב מפסיק לעבוד – זרימת הדם לאיברים עוצרת. מהרגע שאספקת הדם, ובעקבותיה אספקת החמצן לרקמות – נקטעת, מתחילה הספירה לאחור של פרק זמן בן 4 דקות בממוצע, במהלכו ניתן לעזור לנפגע באופן משמעותי, להצילו ממוות ולצמצם למינימום את הסיכון שייגרם לו נזק בריאותי בלתי הפיך.

לאחר 4 דקות ללא חמצן, יתחיל להיווצר במוח המטופל תהליך של נמק – ייגרם נזק מוחי בלתי הפיך, שהיקפו ילך ויתרחב ככל שיימשך זמן רב יותר ללא טיפול יעיל. ככל שיותר תאים במוח ייפגעו עקב מחסור באספקת החמצן כך הסיכויים להישרדות יפחתו וגם אם בהמשך יגיע צוות רפואי ויצליח לבצע החייאה שתחזיר את הדופק – ככל הנראה הרבה מהתפקודים הנוירולוגיים ייפגעו וזה ישליך ישירות על תהליך השיקום ואיכות החיים של המטופל בהמשך חייו.

מלבד הנזק למוח, גם שאר רקמות הגוף ייפגעו מהחוסר בחמצן ומערכות החיים השונות יקרסו (לב, מערכת הנשימה, כליות, ועוד). זוהי הסיבה שבגללה, מגיש עזרה ראשונה שמבצע החייאה בסמיכות להופעת דום הלב, הוא קריטי יותר מכל צוות רפואי מיומן שיגיע בהמשך ומהצוות הנמצא בבית חולים.

ברובם המכריע של המקרים, לוקח לפחות 10-20 דקות מרגע הקריאה לאמבולנס ועד שצוות שירותי ההצלה מצליח להגיע למקום האירוע. במקרה הפחות טוב, זה יכול לקחת חצי שעה ואף למעלה מכך – כתלות במיקום הגאוגרפי ובפניות צוותי ההצלה. חשוב להבין כי גם הצוות המקצועי ביותר יתקשה לעזור לנפגע (אם בכלל), לאחר שהדקות הראשונות של האירוע חלפו ללא כל טיפול ראשוני.

קורס החייאה

למי מיועד קורס החייאה?

לכל אישה ואיש. מדובר על ידע בסיסי חיוני ביותר, שיכול להציל חיי אדם ואין לו תחליף ברגע האמת.

קורסי החייאה קיימים בהיקפים שונים וניתן להתאימם לצרכיו של קהל היעד. יש הבדל בין קורס החייאה בסיסי להורים טריים לתינוק, לבין קורס החייאה רחב ומקיף המיועד לצוותים רפואיים ומכיל תכנים רבים נוספים.

בכל קורס החייאה ולו הבסיסי ביותר, לומדים כיצד לזהות דום לב, איך לבצע החייאה במבוגר, בילד ובתינוק, כיצד לתפעל דפיברילטור – מכשיר החייאה, וכיצד לטפל בחנק הנגרם מחדירת גוף זר אל קנה הנשימה.

60 שניות על דפיברילטור
דפיברילטור הוא מכשיר החייאה בעל מטרה אחת ויחידה: עצירת הפרעת קצב מסכנת חיים והחזרת קצב הלב לסדרו, על ידי ביצוע מעין אתחול מחדש של הלב, באמצעות מתן שוק חשמלי. המכשיר מאבחן את קצב הלב באופן עצמאי ומקבל החלטה האם דרוש מתן שוק או לא.

הדפיברילטורים האוטומטיים וחצי אוטומטיים המפוזרים במקומות ציבוריים ומיועדים לשימוש על ידי הציבור הרחב וחסר הידע הרפואי, משמשים לטיפול בדום לב בלבד, הנגרם מהפרעת פרפור חדרים (VF). מכשירים אלה פשוטים וקלים לשימוש ואף תומכים במבצע ההחייאה ומנחים אותו כיצד לשמור על תהליך החייאה רציף, נכון ויעיל.

מכשירים משוכללים יותר, המיועדים לשימוש בידי צוותים רפואיים, יודעים לעשות גם מעבר לכך.

אפשר בהחלט לסכם ולומר, שדפיברילטור, פשוטו כמשמעו, מאפשר לכל אחת ואחד להציל חיי אדם בלחיצת כפתור.

למה כדאי לבצע קורס החייאה עם צוות המדריכים של “מדיסקופ”?

את “מדיסקופ” הקמנו, קבוצת פרמדיקים ותיקים ומנוסים בעבודת שטח, מתוך הכרה בצורך העצום בייעול הטיפול המוענק למטופל בטרם ההגעה לבית החולים.

אנו מעבירים סוגים רבים של הדרכות בכל רחבי הארץ וגם באופן מקוון, שכולן נשענות על הידע המעשי הרב, שצברנו במשך שנים רבות.

אצלנו מובטח לכם, שתקבלו מעטפת שירות מקיפה ומלאה:

  • הדרכה על ידי פרמדיק בעל ניסיון עשיר, שטיפל במקרי חירום רבים וניהל צוותי רפואת חירום.
  • צוותי הדרכה בפריסה ארצית.
  • אפשרות לרכישת כל המכשור הרפואי הדרוש להצטיידות ולזיווד מלא של מרפאה, עגלת החייאה, אמבולנס, או ערכת עזרה ראשונה ביתית או מוסדית.

אנו כאן לשירותכם. מוזמנות ומוזמנים ליצור עמנו קשר:

בטלפון: 054-977-7087  |  באימייל:  office@mediscope.co.il  | במילוי פרטים בעמוד “צור קשר”

גלילה למעלה

אין לכם זמן עכשיו ?

תנו לנו הזדמנות לתת לכם
הצעה שתפתיע אתכם

צריכים עזרה וייעוץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

רוצים לשמוע עוד?

צרו איתנו קשר

דילוג לתוכן